GençLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah için sevip buğz etmek...

Allah için sevip buğz etmek... Empty Allah için sevip buğz etmek...

Mesaj  FrqN Perş. Mart 20, 2008 10:40 pm

Cenab-ı Hakk, Hz. Musaya Benim için bir amel işledin mi? diye soruyor.
Hz. Musa bu soruya Ya Rabbim Senin için namaz kıldım, oruç tuttum, sadaka ve zekat verdim cevabını veriyor.
Cenab-ı Hakk bu cevap üzerine Ya Musa namaz senin için burhandır, oruç senin için cehennemden siper ve kalkandır, sadaka gölgedir, zekat ise nurdur. Benim için ne yaptın? der.
Ve Ya Musa benim için dost ve yine benim için düşman edindin mi? diye sorar.
Bu ifadeler bize en faziletli amellerin başında Allah için sevmek ve Allah için buğz etmenin geldiğini göstermiyor mu?
Bizler inandık iman ettik diyen kişiler olarak yaptığımız kimi ameller ile yetinmeli miyiz?
Yoksa amellerimiz ile yetinmeyip Allah için sevmek ve Allah için buğz etmenin yollarını mı aramalıyız?
Bu yolları biran evvel aramalı ve biran evvel bulmalıyız.
Eğer, kimi insanları geçmişteki ya da bugünkü birlikteliklerimiz ve küçük çıkarlarımız için Allaha isyanlarına rağmen koruyup ve kolluyorsak, onlardan yana olmayı tercih ediyorsak vay halimize.
Moda tabirle söylememiz gerekirse mücahit iken müteahhit olanları çıkarlarımız için destekliyorsak, onları Yahu siz ne güzel bir mücahit idiniz nereden çıktı bu müteahhitlik sevdası diye eleştiremiyorsak ve kendilerine gelmeleri için silkeleyemiyorsak yine vay halimize.
Eğer o dostumuzu, o kardeşimizi Allah için sevmiş olsaydık bu defa Allah için buğz edip kendine gelmesi için çırpınmamız gerekmez miydi?
Demek ki geçmişteki sevgimiz ve dostluğumuz da Allah için değilmiş ki tüm sapmalarına rağmen kendilerine Allah için buğz edemiyoruz diye düşünmemiz gerekir.
Efendim bu yazdıklarınız günümüz şartlarına uymuyor diyenler çıkabilir.
Bize ne günümüz şartlarından?
Biz rüzgar gülü müyüz ki, esen rüzgara göre yön değiştirelim?
Bizim hayat çizgimizi oluşturan bir inanç dünyamız var.
Bu inanç dünyamızın bize çizdiği çerçeveler var.
Bizim için önemli olan yaşantımızın bu çerçevelere ne kadar uyup uymadığıdır.
Eğer Cenab-ı Hakk bizlerden Allah için sevmemizi ve yine Allah için düşman edinmemizi istiyorsa bunu mutlaka yapmalıyız.
Yoksa Hz. Musanın muhatap olduğu ikazın günümüzdeki muhatabı haline geliriz. Ve amellerimizin hiçbiri bizi kurtarmaya yetmez.
Biz biran evvel Allah için sevmenin ve Allah için buğz etmenin yolunu bulmalıyız diyoruz ya siz?
FrqN
FrqN

http://www.arattr.com

- Similar topics